:: PC TekniK  Forum ::  

Geri Dön   :: PC TekniK Forum :: > GENEL KONULAR > Sağlık > Hastalıklar
S.S.S Üye Listesi Takvim (Ajanda) Oyunlar vBRadio Forumları Okundu İşaretleCevapla
Konu Araçları
Okunmamış 29-03-05   #1
kanunsuz
sonsuzluk, senin için
 
kanunsuz kullanıcının avatarı
 
Giriş Tarihi: 25-01-05
Nerden: Very HotCity
Mesajlar: 4,440
Thanks: 42
Thanked 213 Times in 92 Posts
Karizma Gücü : 252
Karizma Puanı : 20523
Grafik : kanunsuz başarıda deha biridirkanunsuz başarıda deha biridirkanunsuz başarıda deha biridirkanunsuz başarıda deha biridirkanunsuz başarıda deha biridirkanunsuz başarıda deha biridirkanunsuz başarıda deha biridirkanunsuz başarıda deha biridirkanunsuz başarıda deha biridirkanunsuz başarıda deha biridirkanunsuz başarıda deha biridir
Kullanıcıya MSN yolu ile mesaj gönder
Thumbs down ANTİBİYOTİK KULLANIMI - Merak ettiğiniz sorular ve yanıtları -

 
ANTİBİYOTİK KULLANIMI
Merak ettiğiniz sorular ve yanıtları
-1-

En eski tarihlerden bu yana her yaştan insan gurubunu etkileyen hastalık türlerini değerlendirdiğimizde, halk arasında ateşli hastalıklar ya da bulaşıcı hastalıklar olarak bilinen enfeksiyon hastalıkları tüm hastalıklar arasında önemli bir yer tutmaktadır. Daha elli yıl öncesine kadar veba, firengi, çiçek, tüberküloz veya difteri gibi hastalıklar toplumların korkulu rüyasıyken, hatta toplu ölümlere dahi sebep olabilirken, antibiyotiklerin keşfi ile bu tür hastalıklar rahatça tedavi edilebilir hale gelmiştir. Antibiyotiklerin keşfinde ilk olarak, 1929 yılında Sir Alexander Fleming laboratuvarında bakterilerle çalışırken tesadüfen küf mantarlarının bakterileri öldürdüğünü görmüş ve bunun sebebinin küf mantarlarının ürettiği bir madde olduğunu tespit etmiştir. Bu madde günümüzde çok yakından tanıdığımız penisilindir. Penisillinin bulunmasından sonra değişik gruplardan birçok antibiyotik geliştirilmiştir ve günümüzde çok sayıda antibiyotik mevcuttur.

Antibiyotikler genel anlamı ile mikroorganizmaların sebep olduğu infeksiyonların tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Doktora başvuran hastalara reçete edilen ilaçlar arasında antibiyotikler ilk sıralarda yer almaktadır.

Antibiyotikler sayesinde günümüzde bir çok enfeksiyon hastalığını rahatlıkla tedavi edebilmemize rağmen, mikropların antibiyotiklere karşı direnç geliştirmeleri nedeni ile normalde etkili olmasını beklediğimiz bir antibiyotik tedavide etkisiz kalabilir. Araştırmacılar bir yandan yeni antibiyotikler geliştirirken bakteriler de kullanılan antibiyotiklere karşı koymak amacı ile antibiyotikleri etkisiz hale getiren direnç mekanizmaları geliştirmektedir. Bilinçsiz antibiyotik kullanımı antibiyotiklere karşı bakterilerin direnç geliştirmesini kolaylaştırmaktadır. Antibiyotiklere karşı geliştirilen bu direnç mekanizmalarından dolayı bazı bakteri türlerinin tedavisinde başarısız olunmakta ve bu durum ciddi bir sorun oluşturmaktadır. Bu sebeple günümüzde bilinçli ve uygun antibiyotik kullanımı oldukça önem kazanmıştır. Bilinçli ve uygun antibiyotik kullanımının yaygınlaştırılmasında hekimler kadar toplumun da bilgilendirilmesi ve eğitilmesi oldukça faydalı olacaktır. Aşağıda, halk arasında antibiyotikler hakkında en sık sorulan sorulara getirdiğimiz açıklamalarla ülkemizde uygun antibiyotik kullanım bilincinin geliştirilmesinde biz de katkıda bulunmaya çalışacağız.

Uygun antibiyotik seçimi nedir ?
Gereksiz ve yanlış antibiyotik kullanımı ne gibi sonuçlara yol açabilir ?
Antibiyotikler ateş düşürücü müdür? Her ateşi olan hastada antibiyotik kullanılmalı mıdır ?
Antibiyotikler yan etkileri olmayan masum ilaçlar mıdır ?
Altta yatan diyabet (şeker hastalığı), böbrek veya karaciğer rahatsızlığı gibi hastalıkları olan kişilerde antibiyotik seçiminin önemi var mıdır ?
Penisilin allerjisi nedir ?
Antibiyotik doz ve saatlerinin önemi var mı ?
Gebeler ve bebek emziren anneler antibiyotik kullanabilirler mi ?
Antibiyotikler, başka rahatsızlıklar için hali hazırda kullanmakta olduğumuz ilaçlarla etkileşebilir mi ?
GENEL UYARILAR

Uygun Antibiyotik Seçimi Nedir ?
Uygun antibiyotik seçimi hastada tespit edilen enfeksiyon hastalığına sebep olan bakteriyel etkene yönelik en dar spekturumlu (dar kapsamlı) ve etkin antibiyotiğin seçilmesidir. Bu aşamada hekimler açısından genel olarak iki durum söz konusudur. Birinci durumda hastada mevcut enfeksiyona etken olan bakteri tespit edilir ve direk olarak bu bakteriye yönelik en dar kapsamlı, etkin ve hasta açısından yan etkileri en az antibiyotik başlanır. İkinci durumda ise herhangi bir enfeksiyon hastalığı düşünülen bir hastada hastalığa sebep olan bakteriyel etken tespit edilememiştir, örneğin hastanın zatürresi vardır ve zatürresine sebep olan bakteri tespit edilememiştir ve bu hastalığa en sıklıkla sebep olabilecek bakterilere yönelik etkin bir antibiyotik veya bazı durumlarda antibiyotik kombinasyonu doktor tarafından belirlenir ve uygulanır. Bakteriyel sebebi tespit edilmiş bir hastada en dar kapsamlı etkin bir antibiyotik yerine daha geniş kapsamlı bir antibiyotik başlanması bazı sakıncalar doğurabilir. Bunların başında antibiyotiğe karşı direnç gelişimi, tedavi masraflarında artış ve gereksiz yere toksik etkiye maruz kalma sayılabilir.

Gereksiz ve yanlış antibiyotik kullanımı ne gibi sonuçlara yol açabilir ?
Antibiyotiklerin gereksiz kullanımında, diğer bir deyişle herhangi bir antibiyotik tedavisine gerek olmadığı halde bu ilaçlar kullanıldığında, öncelikle bakterilerde bu antibiyotiklere karşı direnç gelişebilir, bunun sonucunda hastaya her defasında daha güçlü ve daha geniş kapsamlı antibiyotik vermek gerekecektir. Ayrıca kullanılan her ilacın kişiler arası farklılık göstermesine rağmen belli başlı yan etkileri ortaya çıkmaktadır. Bu yan etkiler nadiren de olsa ciddi hayati tehlikelere yol açmaktadır. Gereksiz antibiyotik kullanımının bir başka dezavantajı da tedavi maliyetindeki artıştır. Hastaların doktor kontrolü veya önerisi dışında yanlış antibiyotik kullanımı ise yukarıdaki istenmeyen durumlara ek olarak mevcut hastalığının iyileşmeyerek zaman kaybına belki de daha da kötüleşmesine yol açabilir. Bakterilerin antibiyotiklere karşı direnç geliştirmesi, çevredeki ve sağlık kurumlarındaki bakteri popülasyonlarını da etkileyeceğinden, toplumsal bir sorun da oluşturur.

Antibiyotikler ateş düşürücü müdür? Her ateşi olan hastada antibiyotik kullanılmalı mıdır ?
Ateşi düşürmek amacı ile antibiyotik kullanımı toplumumuzda ne yazık ki oturmuş yanlış bir kanıdır. Oysa antibiyotikler kesinlikle ateş düşürücü değillerdir. Hastalık uygun antibiyotikle tedavi edildiği zaman, hastalığın diğer belirtileriyle birlikte ateş de düşer. Bu olay antibiyotiklerin ateş düşürücü etkisi olduğundan değil, hastalığın kaynağı olan enfeksiyonu ortadan kaldırdığı için oluşmaktadır. Ateş sadece enfeksiyon hastalıklarında yükselmez, örneğin romatizmal hastalıklarda, çeşitli kanser türlerinde de ateş yükselebilir. Bu yüzden ateşin kaynağı enfeksiyona bağlı olmadığı sürece antibiyotik tedavisi verilmez. Bu tedaviye karar verecek kişi de hekimdir.

Antibiyotikler yan etkileri olmayan masum ilaçlar mıdır ?
Antibiyotikler; gerekli olduğu durumlarda, yeterli dozda ve sürede kullanılmasına rağmen bazı kişilerde istenmeyen yan etkilere yol açabilirler. En sık görülen yan etkiler arasında bulantı, kusma, ishal, ciltte kızarık ve kaşıntılı allerjik döküntüler bulunmaktadır. Bu tür yan etkiler ilaç kesildiğinde ortadan kalkar. Ancak bu etkilerin dışında daha ciddi, hatta hayatı tehdit edecek düzeyde yan etkiler görülebilir (anafilaktik reaksiyon, diyalize girmeye götürecek kadar ciddi böbrek fonksiyon testlerinde bozulma gibi). Çoğu yan etkiler ilaç kesildikten sonra ortadan kalkmasına rağmen bazı yan etkiler ilaç kesilse de uzun süreli veya kalıcı problemlere yol açabilir. Bu sebeplerle antibiyotik kullanırken herhangi bir yan etki gördüğümüzde mutlaka durumu doktorumuza bildirip onun önerileri doğrultusunda gerekli önlemleri almalıyız.

Altta yatan diyabet (şeker hastalığı), böbrek veya karaciğer rahatsızlığı gibi hastalıkları olan kişilerde antibiyotik seçiminin önemi var mıdır ?
Altta yatan hastalıkları olan kişiler de (şeker hastalığı, karaciğer ve böbrek hastalıları gibi) antibiyotik kullanırken dikkatli olmalıdır. Bu tür rahatsızlıkları olan kişiler kendilerine herhangi bir sebeple antibiyotik reçete edileceğinde ilgili hekime tedavi gördükleri hastalıklarını mutlaka bildirmelidirler. Antibiyotikler vücuda alındıktan sonra kanda belirli bir süre etkin düzeyde bulunduktan sonra vücudumuzdan genellikle karaciğer ya da böbrekler yoluyla atılırlar. Örneğin böbrek yetmezliği olan bir hastada böbrekler üzerinden atılan bir antibiyotik kullanıldığında böbrekler fonksiyon görmediğinden kana geçen antibiyotik vücuttan atılamayacağı için alınan her doz antibiyotikle birlikte kandaki antibiyotik düzeyleri ciddi yan etki ve toksisiteye sebep olacak düzeylere ulaşacaktır. Bu tür durumlardan sakınmak amacı ile altta yatan hastalığa göre antibiyotik ayarlaması yapmalıdır, hatta gerek duyuluyorsa hekim antibiyotik dozunu azaltmalıdır.
Reklam Alanıdır
__________________
Alıntı:
Bir bavul dolusu cümle var defterimde...Yara bandı tutmayacak kadar derin tümcelerim...
Sen yollarına 29 harfle acı döşeyen bir şahsa "yara" değilde "yar" diyebilir misin?
________________________________
Yar/ın/sızım...

kanunsuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Reklam
Okunmamış 29-03-05   #2
kanunsuz
sonsuzluk, senin için
 
kanunsuz kullanıcının avatarı
 
Giriş Tarihi: 25-01-05
Nerden: Very HotCity
Mesajlar: 4,440
Thanks: 42
Thanked 213 Times in 92 Posts
Karizma Gücü : 252
Karizma Puanı : 20523
Grafik : kanunsuz başarıda deha biridirkanunsuz başarıda deha biridirkanunsuz başarıda deha biridirkanunsuz başarıda deha biridirkanunsuz başarıda deha biridirkanunsuz başarıda deha biridirkanunsuz başarıda deha biridirkanunsuz başarıda deha biridirkanunsuz başarıda deha biridirkanunsuz başarıda deha biridirkanunsuz başarıda deha biridir
Kullanıcıya MSN yolu ile mesaj gönder
Red face 2

(2)
Penisilin allerjisi nedir ?
Antibiyotik doz ve saatlerinin önemi var mı ?
Gebeler ve bebek emziren anneler antibiyotik kullanabilirler mi ?
Antibiyotikler, başka rahatsızlıklar için hali hazırda kullanmakta olduğumuz ilaçlarla etkileşebilir mi ?
GENEL UYARILAR


Penisilin allerjisi nedir ? Nasıl önlemler alınmalıdır ?
Penisilin allerjisi denilince genelde akla ilk gelen sonu ölüme kadar varabilen Tip 1 penisilin allerjisidir. Penisilin allerjileri dört farklı grupta incelenir ve Tip 1 dışındakiler genelde değişik sürelerde gelişen ciltte kızarıklık ve döküntülerle kendini gösteren allerjik reaksiyonlardır. Tip 1 reaksiyon ise antibiyotik alımından hemen sonra ortaya çıkar, tüm vücutta yaygın kızarıklık, şişlik, ödem, nefes almada zorluk ve tansiyon düşüklüğü ile kendini gösterir, derhal müdahale edilmezse sonu ölümle bitebilir. Penisilin allerjisi tespiti için cilt testi yapılması faydalıdır. Test yapılan kişide ilk 15-20 dakika içerisinde testin yapıldığı yerde kızarıklık olup olmadığına bakılır, 5mm’den fazla bir kızarıklık varsa test pozitiftir ve bu kişilerde mümkünse penisilin grubu antibiyotik kullanılmamalıdır. Ancak şu da unutulmamalıdır ki test yapılan hastaların da bir bölümünde yapılan test dozunda dahi hayatı tehdit edecek düzeyde ciddi reaksiyon gelişebilir, bu sebeple test yapılan kişilerin başında mutlaka gerekli teşkilat bulundurulmalıdır ve bu işlem sağlık kurumunda ve hekim gözetiminde yapılmalıdır. Normalde allerjik hastalıkları (astım, saman nezlesi vb.) olan kişilerde ve diğer ilaçlara karşı bilinen allerjileri olan kişilerde de penisilin allerjisi ortaya çıkabilir, bu tür hastalar da dikkatli olamalı ve gerekirse cilt testi yapılmalıdır. Ancak şu da bilinmektedir ki daha önceden defalarca penisilin kullanmış bir kişide de küçük bir ihtimalle Tip 1 penisilin allerjisi gelişebilir. Bu sebeple penisilin kullanımı mutlaka hekim kontrolü altında olmalıdır.

Daha nadir ve daha az şiddetli olmasına rağmen, diğer antibiyotiklerin kullanımında da değişik sıklık ve şiddette allerjik reaksiyonların olabileceği bilinmelidir.

Antibiyotik ilaç doz ve saatlerinin önemi var mıdır ?

Antibiyotikler normalde damardan, kalçadan kas içine ya da ağızdan alındıktan sonra kanda belli bir düzey oluştururlar. Oluşturulan bu düzey bakterilere karşı yeterli etkinliğin sağlanabilmesi için gereklidir ve bu düzeyin devamlılığı açısından antibiyotikler belirli dozlarda ve belirli aralıklarla kullanılırlar. Bu sebeple yetersiz ilaç dozu kullanıldığında ya da ilaç alma aralıkları düzensiz olduğunda kandaki ilaç düzeyi de istenilen düzeylerin altında kalacaktır ve bu durumda bakterilere karşı mücadele edecek kanda yeterli düzeyde antibiyotik olmayacaktır. Dolayısıyla antibiyotiklerin hekimin önerilerine göre, düzenli bir biçimde kullanılması önemlidir.

Gebeler ve bebek emziren anneler antibiyotik kullanabilirler mi ?
Gebelikte ve çocuk emzirme dönemlerinde annenin aldığı ilaçlar tüm vücut dokularına yayıldığı gibi anne sütüne ve anne karnında bulunan bebeğe belirli düzeylerde geçebilir. Daha önceden antibiyotiklerle yapılan hayvan çalışmaları ve insanlarda gözlenen etkiler değerlendirildiğinde, bazı antibiyotiklerin anne karnındaki bebekte ya da emzirilen çocuklarda ciddi tıbbi problemler oluşturabileceği görülmüştür. Bu sebeple gebe veya emziren annelere ilaç reçete edilirken bebek açısından yan etkisi olmayan güvenli antibiyotikler kullanılmalıdır. Gebelikte ve emzirme dönemlerinde kullanılması oldukça riskli antibiyotikler olduğu gibi oldukça güvenli antibiyotikler de mevcuttur. Bu kişilerin kendilerine herhangi bir sebeple antibiyotik verileceği durumlarda ilgili hekimi uyarmaları gerekmektedir.

Antibiyotikler, başka rahatsızlıklar için hali hazırda kullanmakta olduğumuz ilaçlarla etkileşebilir mi ?
Antibiyotikler kullanılan diğer ilaçlarla etkileşebilirler. Bunun sonucunda antibiyotiğin etkinliğinde artma ya da azalma olabilir veya etkileştikleri ilacı olumsuz yönde etkileyebilirler. Altta yatan başka hastalıkları nedeni ile bazı hastalar devamlı ilaç kullanmak zorundadır. Özellikle bu tür devamlı ilaç kullanan hastalarda kullanılan ilaçlarla verilen antibiyotiklerin etkileşmemesine dikkat edilmelidir. Bu tür hastalar kullandıkları ilaçlar konusunda ilgili hekimleri uyarmalıdırlar.


GENEL UYARILAR
· Antibiyotikler ateş düşürücü ilaçlar değildir. Her ateşi olan antibiyotik kullanmamalıdır. Antibiyotik kullanımı kesinlikle bir doktor kontrolünde olmalıdır.
· Yanlış ve gereksiz kullanım durumlarında ciddi problemler gelişmesine sebep olabilir.
· Antibiyotik kullanımı esnasında hafif düzeyde ya da hayatı tehdit edecek düzeyde ciddi yan etkiler ortaya çıkabilir.
· Penisilin allerjisi türleri içerisinde Tip 1 allerji en korkulanıdır, buna yönelik olarak penisilin allerji testi yapılması (cilt testi) önerilir. Ancak bu test de hekim gözetiminde yapılmalıdır.
· Altta yatan kronik hastalıkları olan kişilerde uygun antibiyotik seçimine dikkat edilmelidir.
· Devamlı ilaç kullanan kişilerde verilen antibiyotiğin kullanılan diğer ilaçlarla etkileşmemesine dikkat edilmelidir.
· Gebelerde ve emziren annelerde bebeğe zarar vermeyecek antibiyotiklerin seçimine dikkat edilmelidir. Bu tür hastalar doktorlarını durumları hakkında uyarmaları gerekir.
· Tedavinin etkinliği açısından antibiyotiklerin yeterli dozlarda ve düzenli aralıklarla alınmasına dikkat edilmelidir.


Kaynak : ve

kanunsuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Cevapla


Şu an bu konuyu görüntüleyen kullanıcı sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 
Konu Araçları

Gönderme Kuralları
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are KapalıSaat Dururmu GMT +3. Şimdiki Zaman 09:52.


Powered by: vBulletin Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.3.0 Pc Teknik © 2005

Pc TekniK - Toplist |Domain Bilgi|Bilim Teknik|Kısa Yaşlı Domainler|Teknik Bilgiler|

İçerik sağlayacı paylaşım sitelerinden biri olan PcTeknik.net Forum Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PcTeknik.net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler
Şikayet ve Uyarı adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PcTeknik.net yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve Avukatlarımız size dönüş yapacaktır.
1